MAN Niepołomice - strona oficjalna

Strona klubowa

Wyszukiwarka

GALERIA FACEBOOK

 

Sponsorzy

  

Partnerzy

  

 

 

          

 

 

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 40, wczoraj: 93
ogółem: 454 585

statystyki szczegółowe

Czym się zajmujemy

 Czym się zajmujemy zawodowo?? Coś więcej o naszym pracodawcy a jednocześnie sponsorze?? O tym wszystkim będzie można poczytać w tym dziale.

 pierwszy MAN wyprodukowany w NiepoЕ‚omicach

Popularny "Orzełek" czyli pierwsze dziecko MAN Niepołomice

MAN SE (Maschinenfabrik Augsburg - Numberg)  – spółka akcyjna z siedzibą w Monachium. Jedno z wiodących przedsiębiorstw produkujących samochody ciężarowe, autobusy, silniki oraz urządzenia przemysłowe pod marką MAN. Spółka notowana na Deutsche Börse wśród trzydziestu największych niemieckich spółek akcyjnych. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 33.400 pracowników, a jego roczne obroty wyniosły w roku 2005 ponad 7,4 miliardów Euro.

HISTORIA

Wynalazca silnika wysokoprężnego Rudolf Diesel w 1893 roku zawarł umowę z fabryką maszyn w Augsburgu. Rok później powstał prototyp, który doskonalono przez kilka kolejnych lat. Pierwsze silniki stosowano do napędu urządzeń produkcyjnych w przemyśle. Aby zwiększyć produkcję doszło do połączenia "Towarzystwa Budowy Maszyn w Norymberdze" z "Fabryką Maszyn w Augburgu". Powstała firma Maschinenfabrik Augsburg - Nürnberg (w skrócie MAN). Produkowała ona silniki diesla o mocy od 20 KM w zwyż. Największe silniki napędzały okręty wojenne, np. pancernik "Prinzregent Luitpold". W 1922 roku firma Bosch opracowała i zaczęła produkować pompę wtryskową do silnika diesla. W 1923 roku powstała pierwsza ciężarówka marki MAN napędzana silnikiem diesla. Produkcję seryjną uruchomiono w 1925 roku. W latach 20. i 30. licencje na produkcję silników diesla kupiło wiele wytwórni samochodów. Po drugiej wojnie światowej czyniły to również firmy z krajów socjalistycznych.

MAN TGX

Koncern MAN SE przejął kilka firm produkujących pojazdy użytkowe. W 1971 roku firmę Büssing oraz firmę "ÖAF-Gräf & Stift AG", połączoną z firm "Österreichische Automobil Fabriks-AG" (ÖAF) i "Gräf & Stift". W 1989 roku część austriackiej firmy Steyr Daimler Puch AG zajmującą się produkcją ciężarówek marki Steyr. W 1999 roku FSC Star ze Starachowic. W 2001 roku specjalizującą się w produkcji autobusów firmę Gottlob Auwärter GmbH & Co. KG, którą przekształcił w "Neoplan Bus GmbH". Austriacki oddział koncernu nosi obecnie nazwę "MAN Nutzfahrzeuge Österreich AG".

 Od kilku lat udziały w MAN AG posiada koncern Volkswagen AG, obecnie jest to 29,9% akcji. Po przejęciu w marcu 2008 roku większości akcji firmy Scania przez Volkswagena może on dążyć do połączenia części tych firm zajmujących się produkcją ciężarówek, autobusów i ich komponentów.

1 stycznia 2009 MAN AG przejął od firmy Volkswagen AG spółkę Volkswagen Caminhōes e Ônibus (zwaną też Volkswagen Truck & Bus) z siedzibą w Resende w Brazylii. Jest ona czołowym producentem ciężarówek i podwozi autobusowych w Ameryce Południowej z roczną produkcją na poziomie ponad 50 tys. sztuk.

MAN W POLSCE

Rok 2007 to początek produkcji samochodów ciężarowych w Niepołomicach.

W miejscowości Wolica koło Warszawy zlokalizowane jest centrum pojazdów używanych.  

Zakłady MAN w Polsce to także Starachowice i Poznań

>>www.wikipedia.pl<<

 

  

 

                                                                  

   

 

        

 

 

                             

 

 

 

 

                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

   

 

 

 

Zegar

Reklama

Ostatni mecz

6 Barbórkowo-Mikołajkowy Turniej MAN 14

MAN NIEPOŁOMICE

RMF Maxxx

0:1

 

06.12.2014 godz.16:30 Niepołomice

Stadion Puszczy Niepołomice - Balon

 

 

 

 

Następny mecz

 

MAN NIEPOŁOMICE

 

TWOJA DRUŻYNA

Zadzwoń do nas 516 008 259

 

 

 

 

 

 

 

Treningi

 

 

N A S T Ę P N Y


Czwartek godz 15:00

"Balon" KS Puszcza Niepołomice

Info o treningu eSeMeSowo około wtorku, potwierdzenie lub odwołanie w środę do godzin wieczornych.

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ankiety

WYDARZENIE ROKU 2013